Какво е да си жертва на газлайтинг? Какво представлява тази дума и какви състояния описва? Ако и вие си задавате тези въпроси, то просто четете по – долу.
Произходът на думата се свързва с пиесата на П. Хамилтън “Gaslight”и впоследствие – нейната екранизация през четиридесетте години. Постепенно това наименование започва да се използва за вид психическо насилие.
Това е форма на системна манипулация), тормоз, в който обаче насилникът може дори да не докосне с ръка жертвата си. Това включва широк спектър от отрицателни интервенции, измежду които обезличаване на дадена личност, обезценяване на постиженията и, изкривяване на спомените, оказване влияние върху представата и за реалност. Продължителното малтретиране може да доведе до липса на увереност, клинична депресия, несигурност в това кое е реално и кое не е, объркване и дезориентация, страх и параноя.
Насилниците биха опитали:
- да минимализират или да заличат насилието;
- да пренебрегнат чувствата, нуждите и гледната точка за реалност на жертвата;
- да играят ролята на жертва;
- да избягат от отговорност;
- да провеждат разговори и събития, които никога не са се състояли;
- да се върнат към обещания и споразумения, които са правили преди;
- да накарат жертвата да се чувства като луда или да си помисли, че паметта й не работи както трябва;
- да подтикнат жертвата към действия – прием на определени лекарства от които не се нуждае, посещаване на места и в най – лошите варианти – отнемане на живот.
Макар и на пръв поглед нещо незначително това е коварна форма на злоупотреба, която кара жертвите да поставят под въпрос собствените си инстинкти, на които са разчитали през целия си живот, което ги прави несигурни в нищо. Газлайтинг кара жертвите да вярват на всичко, което насилниците им казват, независимо от собствения им опит и от ситуацията. Често предхожда други видове емоционално и физическо насилие, тъй като жертвата на газлайтинг е по-вероятно да остане и в други ситуации на насилие.
Газлайтинг може да се прояви и като промени във вашето собствено поведение. Може да забележите, че:
- правите изборите си така, че да да угодите на другите вместо на себе си
- често си задавате въпроса, дали сте казали правилното нещо или сте направили правилния избор
- намирате извинения пред семейството и приятелите си за човека, който практикува газлайтинг
- лъжете или се изолирате от близките си, за да избегнете конфликт
- непрекъснато следите думите и действията си, за да сте сигурни, че сте направили всичко „правилно“
- отделяте малко или никакво време за дейностите или хобитата, които сте правили преди.
Какви хора са тези, които практикуват газлайтинг?
Няма конкретен профил на хората, склонни към тази форма на емоционално насилие или манипулация. Както мъжете, така и жените могат да са манипулатори или жертви. Тези хора често имат нарцистична личност или страдат от друго личностово разстройство.
Манипулаторите са склонни да представят едно лице на жертвата си, а друго на останалия свят, което кара жертвите да приемат, че ако помолят за помощ или говорят, никой няма да повярва, че са били манипулирани и емоционално малтретирани. Манипулаторите обикновено повтарят това поведение в различни връзки.
Целите на газлайтинга могат да бъдат разнопосочни, но при всички случаи те действат разрушително на човешката личност, индивидуалност и психика.
Източник: Интернет, собствени интерпретации и допълнения